geri dön
Favoriler 0URNEX

                                            

TEMİZLİK, SANİTİZASYON, DEZENFEKTE: FARK NEDİR ?


Üçünün de farklı uygulamaları vardır; alanınızı ve ekipmanınızı güvende tutmak için hangisini kullanacağınızı buradan öğrenebilirsiniz. 

Hepimiz bu kelimeleri birbirinin yerine kullandık. Belki bir iş arkadaşımıza bir havlu verildi ve onlardan camları dezenfekte etmelerini istedik ya da belirli bir görev için hangi ürüne ihtiyacımız olduğunu merak ettik. Bu kelimeler aynı anlam ailesinde olmasına rağmen, çok farklı şeyler ifade ederler. Temizlik ürününüzün içerdiği bileşenler, nasıl sınıflandırıldığını belirleyebilir ve birçok durumda, bir ürünü diğerinin yerine kullanmanın, bir şeyin gerçekte ne kadar "temiz" olduğu konusunda tamamen farklı etkileri vardır. Ve mevcut koronavirüs pandemisi sırasında, üçü arasındaki farkı bilmek özellikle önemlidir. 

PurposeBuilt Brands (Urnex'in ana şirketi) Ar-Ge, Mevzuat ve Kalite Başkan Yardımcısı Sylwia Aldrin, “İnsanların, görev için doğru ürünü seçebilmeleri için deterjanlar, dezenfektanlar ve dezenfektanlar arasındaki farkı anlamaları önemlidir” diyor. Her kategoriye hızlı bir genel bakış sunuyor: “Temizleyiciler mikroorganizmaları öldürmez, ancak kiri temizlemede harikadır. Dezenfektanlar, yüzeydeki mikrop sayısını halk için güvenli kabul edilen bir düzeye düşürür. Dezenfektanlar neredeyse tüm mikroorganizmaları öldürür. 

Her üç süreç de—temizleme, sanitize etme ve dezenfekte etme—farklıdır, ancak eşit derecede hayatidir. İşte her birinin dökümü ve yüzeylerinizin, ekipmanlarınızın, müşterilerinizin ve çalışanlarınızın güvende olmasını sağlamak için her bir ürünü nasıl kullanacağınız.


TEMİZLİK


Bir temizleyici, görünür kirleri ve diğer lekeleri giderir. Sabun, çamaşır deterjanı veya Cafiza'yı düşünün. Tipik olarak, temizleyiciyi kirli yüzeye uygularsınız, temizleyicinin bir süre yüzeyde oturmasına izin verirsiniz, temizleyiciyi suyla birleştirirsiniz, kiri gevşetmek için alanı ıslatırsınız ve ardından kir ve temizleyiciyi saf su ile durularsınız. 

Temizleyiciler genellikle mikroplara ve bakterilere karşı ilk savunma hattıdır ve bir yüzeyi temizlemek için hemen bir sanitize etmek veya dezenfektana atlamak kolaydır, ancak temizleyicilerin ekipmanınızı mikroplardan arındırmak için kritik bir araç olduğunu belirtiliyor. Sanitizerler ve dezenfektanlar işlerini yapmak için kire etkili bir şekilde nüfuz edemez. Bu nedenle, yüzeyi temizlemek ve antimikrobiyal ürüne en iyi işini yapma fırsatı vermek için önce kaliteli bir deterjan kullanmak önemlidir." 

Temizleyiciler bir yüzeydeki kir miktarını azaltırken bakteri veya virüsleri yok etmezler. Sanitizerlerin ve dezenfektanların devreye girdiği yer burasıdır.


sanitizer


Teknik olarak sanitize etmek, temizleme ve dezenfeksiyonun kapsamına giren şemsiye terimdir. ABD'deki Hastalık Kontrol Merkezlerine göre dezenfektan, "bakteriyel kirleticilerin sayısını halk sağlığı gereksinimlerine göre değerlendirildiği üzere güvenli seviyelere indiren bir ajan" olarak tanımlanır. Bu tanım ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir ürünün dezenfektan olarak etiketlenmesi için, Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından test edilmesi gerekir. Aldrin, "Bu test, ürünün etiket talimatlarına göre kullanılması durumunda etiketinde listelenen tüm organizmalara karşı etkili olmasını sağlar" diyor. Bu nedenle etiketi okumanız özellikle önemlidir - bir dezenfektan sadece bir dezenfektan olmakla değil, doğru şekilde kullanıldığında da etkilidir. "Yüzeyin sterilize edildiğinden emin olmak için müşterinin bu talimatları izlemesi ve sanitasyondan önce yüzeyin temiz olduğundan ve etikette belirtilen süre boyunca görünür ıslak kaldığından emin olması gerekir." Aldrin işaret ediyor. 

Bununla birlikte, bir dezenfektan, temizleyici olmadan etkili olamaz. Bir yüzey kirliyse, bir dezenfektan yüzeydeki bazı bakterileri öldürebilir, ancak arta kalan kir hala mikropları ve diğer mikrobiyal yaşamı taşır. Benzer şekilde, bir yüzey veya ekipman parçası üzerinde leke ve kir varsa yine de kirlidir; bir şeyi sterilize etmek veya dezenfekte etmek onu temiz yapmaz. 

Temizlemenin ve kiri çıkarmanın aksine, sterilize edilen bir şeyi gözlemleyemezsiniz - mikroplar ve diğer mikrobiyal yaşam bizim göremediğimiz kadar küçüktür. Talimatları okumak, kullandığınız herhangi bir temizlik ürünü için genellikle iyi bir uygulama olsa da, bir alanı sterilize etmek için kullandığınız herhangi bir ürünün üzerindeki etiketi okumak özellikle önemlidir. Aldrin, "Bir şeyin sterilize edilmesini sağlamanın en iyi yolu, kullanım talimatlarını takip etmektir" diyor.


DEZENFEKTAN


Bir dezenfektan, mikroskobik yaşam formlarının hücre duvarlarını parçalayarak bakterileri ve diğer mikrobiyal yaşamı öldürür. Dezenfektanlar genellikle sanitizerlerden daha fazla mikrobiyal yaşamı ortadan kaldırır. "Dezenfektanlar ve sanitizerler arasındaki temel fark, öldürdükleri mikroorganizmaların miktarı ve türüdür. Sanitizerler, yüzeyleri güvenli hale getirmek için yeterli bakteriyi öldürür. Dezenfektanlar neredeyse tüm organizmaları ortadan kaldırır” diyor Aldrin. "Sanitizerlerin aksine, dezenfektanlar virüsleri ve mantarları öldürmek için de kullanılabilir." 

Aldrin, "Çoğu zaman tek bir ürün hem dezenfektan hem de sanitizer olarak işlev görebilir" diyor. "Bu durumda etiket, sanitasyon ve dezenfeksiyon için ayrı kullanım talimatlarını ve temas sürelerini listeleyecektir." 

EPA, belirli patojenler için onaylanmış dezenfektanların bir listesine ( Listeyi Görmek için Tıklayın ) sahiptir. Özellikle Liste N, (link:  Listeyi Görmek İçin Tıklayın )  COVID-19 ile savaşmak için onaylanmış dezenfektanların bir listesini sağlar.

Dezenfektanlar genellikle patojenleri öldürmek için kimyasallar kullandığından (kızılötesi veya ışık bazlı dezenfektanlar olmasına rağmen), bunları dikkatli kullanmak önemlidir. Dezenfektanlar bir yüzeydeki kiri ve kalıntıları temizlemez, bu nedenle yine de bir temizleme rejimiyle eşleştirilmeleri gerekir.

Dezenfektanlar en çok kapı kolları ve düğmeler gibi insanların çok dokunduğu yüzeylerde kullanılır. Bununla birlikte, tezgahlar veya cam eşyalar gibi insanların yemek yediği yüzeylerde dezenfektan kullanmamalısınız - bu gibi durumlarda, kimyasallarla insanlara zarar vermemek için en iyi seçeneğiniz temizlik ve sanitize etmektir. İnsanların yemek ve içmek için kullandığı eşyaları temizlemek ve sanitize etmek için endüstriyel bir bulaşık makinesinde doğru sıcaklık, süre, yıkama basıncı ve kimyasallar kullanılmalıdır. 


NE ZAMAN HANGİ ÜRÜN KULLANILMALI


Genel olarak, kahve ekipmanı hakkında konuşurken, gerçekten sadece temizlik ve sanitize etme konusunda endişelenmeniz gerekir. 

Sıcak kahve yapan ürünler için genellikle temizlik yeterlidir. Kahve 195 ila 205 F arasında demlendiğinden, suyun sıcaklığı çoğu mikropları öldürecek kadar sıcaktır," diyor Urnex Pazarlama Başkan Yardımcısı Isaac Cohen, "bu nedenle, kaynamaya yakın makinelerin parçalarını sterilize etmek veya dezenfekte etmek gerekli değildir. Sıcak su ile temas halindedir.” 

Demleme makinenizin kullandığı sıcak su, makinenizin içini sterilize edecek kadar ısınsa da, bu, temizlemeyi atlamanız gerektiği anlamına gelmez. Isaac, "Ancak, kahve yağları ve süt yağları ve proteinleri, sıcak su aktıktan veya demleme başlık gruplarını, ağızları ve süt sistemlerini duruladıktan sonra bile kalabileceğinden, temizlik gereklidir" diyor. Dış yüzeyleri de unutmamalısınız - bu yüzeyler düzenli olarak sıcak suya maruz kalmaz, bu nedenle yine de düzenli olarak sterilize edilmeleri veya dezenfekte edilmeleri gerekir. 

Genellikle göz ardı edilen şey, soğuk içecekler için kullanılan kaplar ve aletlerdir. "Soğuk demleme (Cold Brew) veya buzlu çay sebilleri ile bu ortamlar, sıcak suyun sterilize etme özelliklerinden faydalanmaz, bu nedenle soğuk içecekleri hazırlamak ve servis için kullanılan ekipman hem temizlenmeli hem de sterilize edilmelidir." 

Bu nedenle, farklı ürünlerin nasıl temizlendiğini, sterilize edildiğini ve dezenfekte edildiğini bilmek çok önemlidir. Bir ürünün kullanımına bağlı olarak, örneğin sıcak bir kahve makinesi ile buzlu çay otomatı gibi, ürünün nasıl bakımının yapılması gerektiğini belirleyecektir. Düzenli temizlik, sanitize etme ve dezenfekte etme, hem ekipmanınızın ömrünü uzatacak hem de en sevdiğiniz kahve ekipmanının uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.


Kaynak: Medline Plus